سران فتنه را محاکمه کنید
1388/08/17 ساعت 15:56
دبیر علمی چهارمین کنگره خانواده و سلامت جنسی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله سلامت جنسی، آن را عاملی برای تحکیم بنیان خانواده‌ها نام برد و گفت: نتیجه یک بررسی میدانی در دادگاه خانواده شهر تهران نشان می‌دهد علت 50 درصد طلاق‌ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به مشکلات جنسی است.

دکتر غلامحسین قائدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام بر تحکیم بنیان خانواده، افزود: این در حالی است که در سطوح کلان کشور و سیاستگذاری، توجه چندانی به مسائل جنسی (عامل تحکیم بنیان خانواده) نشده است. وی ادامه داد: به اعتقاد کارشناسان به این مساله باید به دیده یک بیماری نگریسته و بودجه پژوهشی کافی نظیر هر بیماری جسمی دیگر برای آن منظور شود.

دبیر علمی چهارمین کنگره خانواده و سلامت جنسی، هدف عمده برگزاری این کنگره را تحکیم بنیان خانواده و ‌کاهش اعتیاد، ‌جرائم و جنایات متاثر از مسائل جنسی برشمرد و یادآور شد: برخی تصور می‌کنند با اطلاع‌رسانی در این خصوص، حجب و حیا از بین می‌رود حال آن‌که آموزش‌ها با رعایت چارچوب مسائل دینی، مذهبی و فرهنگی جامعه ارائه می‌شود.

قائدی با بیان این‌که از دستاوردهای علمی غربیان هم می‌توان پس از بومی‌سازی بهره برد، گفت: گروه‌های پزشکی، حوزه‌های علمیه و علمای دینی باید احادیث و دستورات دینی، فرمایشات ائمه و بزرگان و دستورات قرآنی را استخراج کنند و برای خانواده‌ها و اجتماع راهکار مبتنی بر دین ارائه کنند. دانشگاه‌ها هم موظفند فعالیت‌های پژوهشی با این موضوع داشته باشند.

وی با بیان این‌که با وجود شیوع بالای مشکلات جنسی در خانواده‌ها، شمار دست‌اندرکاران و درمانگران این مشکلات در کشور اندک است، افزود: متاسفانه به نظر می‌رسد مسوولان امور بهداشتی و درمانی کشور آن‌را به عنوان یک معضل نپذیرفته‌اند در نتیجه برنامه‌ریزی منسجمی هم برای رفع این مشکلات ندارند. دبیرعلمی چهارمین کنگره خانواده و سلامت جنسی یادآور شد: به جز گروه‌هایی چون روانپزشکان روان‌شناسان و اورولوژیست‌ها که تا حدودی با مشکلات جنسی آشنا هستند، سایر گروه‌های پزشکی واحد تخصصی درسی در این زمینه ندارند و این معضل در بخش سلامت مغفول مانده است.

گرایش به مواد مخدر به دلیل مشکلات جنسی

از سوی دیگر، یک پژوهشگر حوزه اعتیاد، وجود مشکلات جنسی در افراد را عاملی موثر برای گرایش آنها به سوءمصرف مواد مخدر خواند. دکتر سیدعلی فخرایی در نشست هم‌اندیشی هفتگی ستاد مبارزه با مواد مخدرکه چندی پیش با عنوان «مشکلات جنسی در اعتیاد به مواد افیونی» با حضور جمعی از پژوهشگران و فعالان حوزه مواد مخدر و اعتیاد برگزار شد، گفت: در بیماران معتاد به مصرف مواد مخدر، مساله وجود مشکلات جنسی اولیه یا ثانویه در تداوم مصرف مواد مخدر بسیار مهم است و اساسا بسیاری از معتادان، وجود این مشکلات را برای شروع یا عود مصرف مهم می‌دانند. وی افزود: نتایج یک بررسی انجام شده روی شماری از مراجعان به مرکز ملی مطالعات اعتیاد نشان می‌دهد 37 درصد از این مراجعان به نحوی وجود این مشکلات را عامل شروع و 32 درصد دیگر عامل رجوع به مصرف مواد مخدر بیان کرده‌اند.

به گفته فخرایی، حدود 12 درصد از این مراجعان نیز کسب کارایی بهتر جنسی را عاملی برای تداوم مصرف مواد مخدر ذکر می‌کردند.

این پژوهشگر تصریح کرد: از آنجا که عمده پزشکان و روانشناسانی که در دوره‌های آموزشی درمان با متادون شرکت می‌کنند، سوالات زیادی در این زمینه دارند و به نظر می‌رسد که در درمان این اختلالات در معتادان تحت درمان، مشکل جدی وجود دارد، آشنایی با نحوه مداخلات پزشکی و درمانی در درمان اختلالات جنسی مصرف‌کنندگان مواد مخدر ضروری است. وی افزود: اهمیت و ضرورت تشریح مداخلات درمانی در مورد «مشکلات جنسی در اعتیاد به مواد افیونی» زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم، کمتر کتاب مرجعی برای دسترسی به این مطالب وجود دارد و در مورد معتادان نیز بهتر است بگویم اصلا وجود ندارد که این امر، اهمیت شناسایی اختلالات جنسی معتادان به مواد افیونی و راهکارهای برطرف کردن این مشکلات را می‌رساند.

فخرایی از دست رفتن کنترل مصرف‌کنندگان مواد افیونی بر اعمال جنسی و در نتیجه افزایش خطر ابتلای این افراد به امراض عفونی ناشی از اعمال جنسی محافظت نشده را از دیگر خطراتی توصیف کرد که مصرف‌کنندگان مواد افیونی را تهدید می‌کند.

این پژوهشگر حوزه اجتماعی گفت: متاسفانه افراد در ابتدا و آغاز مصرف مواد افیونی، افزایشی در تمایلات جنسی احساس می‌کنند که همین احساس گمراه‌کننده، موجب می‌شود که تلقی نادرست موثر بودن مصرف مواد افیونی در افزایش تمایلات جنسی در ذهن افراد مصرف‌کننده رسوخ کند. وی ادامه داد: این در حالی است که پس از مدت زمان اندکی که از آغاز مصرف مواد افیونی در این افراد می‌گذرد، عملا اختلالات جنسی در مصرف‌کنندگان بروز می‌کند.

این پژوهشگر همچنین به تبلیغات برخی داروهای درمان اعتیاد که تحت عنوان افزایش‌دهنده قوای جنسی معتادان تحت درمان نیز تبلیغ می‌شود، اشاره کرد و با بیان این که این داروها عملا بی‌تاثیر است، تاکید کرد: این داروها تنها با هدف سودجویی تبلیغ می‌شود. وی تصریح کرد: بازگشت قوای جنسی به سطح سلامت قبل از آغاز مصرف مواد افیونی و برطرف کردن اختلالات جنسی افرادی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، بتدریج حاصل می‌شود. فخرایی همچنین بر نقش روان‌درمانی در درمان اعتیاد به مصرف مواد مخدر تاکید و اظهار کرد: معتادانی که تحت درمان سوءمصرف مواد مخدر قرار می‌گیرند، باید تحت مشاوره و روان‌درمانی‌های لازم نیز قرار گیرند، زیرا این اقدامات نیز تا حد مطلوبی در درمان اختلالات جنسی معتادان به مواد افیونی پس از ترک مصرف، به حالت طبیعی موثر است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo