سران فتنه را محاکمه کنید

ایجاد یک درایو مجازی 

گاهی اوقات پیش می آید که برای راحتی کار و یا سرعت بخشیدن به کار، می خواهید پوشه ای ((Folder را که به ان زیاد سر می زنید و با ان کار می کنید ، نه به صورت یک فولدر که در اصل به صورت یک درایو در کنار بقیه درایوهایتان در My Computer   داشته باشید . بله این کار ممکن است .در واقع مواقعی است که شما به علت شغل و یا علایق خود ، با محتوا و برنامه ای سرو کار دارید که مایلید آن را با سرعت بیشتری اجرا کرده، و ضمنا آن را به عنوان یک درایو مجزا مورد استفاده قرار دهید. درایوی در کنار درایوهای C,D,E...

ما دراین ترفند شما را با روشی اشنا می کنیم که از طریق ان می توانید پوشه ی مورد نظر خود را در کنار بقیه درایوهایتان ببینید . برای این کار برنامه ی  Command Prompt را از این ادرس پیدا و اجرا کنید :

Start / All Programs / Accessories / Command Prompt

در محیط برنامه ، دستور زیر را وارد کنید :

Subst your drive: Folder Address

که در این عبارت ، به جای عبارت your drive  باید نام انتخابی خود را برای درایو مجازی تان (مثلا z )  بنویسید و به جای Folder address باید ادرس پوشه ی مورد نظر خود را بنویسید.
به عنوان مثال: (Subst Z: F:\ali\3dmax ) .توجه داشته باشید که یک کاراکتر Space یا همان فاصله باید بین عبارت Subst و نام انتخابی درایو و همچنین آدرس پوشه رعایت شود. بدین طریق مشاهده می شود که پوشه ی مورد نظربه صورت یک درایو در my computer کنار بقیه ی درایو هایتان ظاهر می شود. برا ی حذف ان نیز عبارت:

(subst your drive:d/)

را وارد کنید که در اینجا نیز باید به جای your drive، نام درایو مجازی خود را بنویسید (مثلا subst Z: d\) .برای سهولت در کار میتوانید همین عبارت را در برنامه ی notepad تایپ کرده و سپس ان را با پسوند bat ذخیره کنید و از ان پس برا ی اجرای ان دستور، فقط بر آیکون آن دابل کلیک کنید. توجه داشته باشید که درایو مجازی شما پس از یک با restart  ناپدید می شود و برای ایجادآن، باید آیکون، (دستور) مربوط به آن را دوباره اجرا کنید .
اما چناچه می خواهید همیشه آن را داشته باشید، می توانید دستور آن را همانطور که گفته شد تحت یک نام با پسوند bat ذخیره کرده ودر پوشه startup ویندوز که از شاخه All programs منوی start قابل دسترسی است قرار دهید تا با هر بار راه اندازی کامپیوتر، به صورت خودکار اجرا شود و درایو مجازی شما را ایجاد کند.