سران فتنه را محاکمه کنید
1388/08/27 ساعت 18:11

جام جم آنلاین: در یک اتفاق دلخراش در یک واحد تولید قیر در شهرک صنعتی «سلفچگان» سه کارگر افغان به طرز بسیار وحشتناکی در میان قیر پخته شدند.


به گزارش ایسنا ، حسن حبیبی فرمانده عملیات امداد و نجات ایستگاه شماره شش آتش‌نشانی قم که در این حادثه نیز فرماندهی عملیات را به عهده داشته است، در تشریح این حادثه دلخراش، گفت: صبح روز یکشنبه 17 آبان ماه از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی 110 از وقوع این حادثه در شهرک صنعتی سلفچگان مطلع شده و بلافاصله با اکیپ کامل عازم محل حادثه شدیم.

وی تاکید کرد: طبق اظهارات شاهدان در حین فعالیت کارگران یک جسم خارجی داخل چاهک که سه تا چهار متر عمق داشت‌، ‌افتاد و در ابتدا یکی از کارگران برای خارج کردن آن شی بدون رعایت نکات ایمنی از چاه پایین رفت، اما به دلیل وجود گازهای سمی درون چاه دچار گازگرفتگی شده و به ته چاه سقوط کرد.

حبیبی با اشاره به این که بعد از این اتفاق نیز دو نفر دیگر برای نجات فرد سقوط کرده به درون چاه، دست به کار ‌شدند، ‌اما آن‌ها نیز به سرنوشت نافرجام همکارشان دچار شدند ، افزود: بعد از وقوع این حادثه دلخراش ابتدا افراد حاضر در محل این کارخانه با نصب یک فن خنک کننده در چاه برای نجات افراد حادثه دیده اقدام کردند، اما تلاش آن‌ها بی‌نتیجه ماند و در نهایت این حادثه را به پلیس 110 و آتش‌نشانی گزارش کردند.

حبیبی اضافه کرد: با اعزام تیم مجهز عملیاتی آتش‌نشانی از ایستگاه شش قم به محل حادثه و مشاهده اقداماتی از جمله نصب فن خنک‌کننده از سوی حاضران کار برای نیروهای عملیاتی به دلیل وجود گازهای متصاعد شده از چاه بسیار سنگین و طاقت‌فرسا بود، ‌با تقسیم کار صورت گرفته ابتدا دو تن از آتش‌نشانان با تجهیزات کامل وارد چاهک قیر شدند، اما گازهای موجود در چاه کار را برای آن‌ها دشوار کرده بود.

وی تاکید کرد: با سخت‌تر شدن عملیات، درخواست چهار دستگاه سیلندر تنفسی کردیم، تا اندکی هوا و جو سنگین داخل چاه فروکش کند و پس از آن اقدام به خروج اجساد از عمق چاه کردیم.

فرمانده عملیات امداد و نجات ایستگاه شماره شش آتش‌نشانی قم افزود: زمانی که آتش‌نشانان به درون چاه رفتند، مشاهده کردند که یکی از کارگران با صورت روی قیرها افتاده و تمام مغز و صورتش سوخته است. همچنین کارگر دیگری هم که با پهلو روی قیرها افتاده بود، تمام ریه‌هایش دچار پختگی شده و از بینی، دهان و همه جای بدنش خونابه بیرون زده است. فرد حادثه دیده دیگر نیز وضعیتی مشابه داشت به طوری که آتش‌نشانان دست به هر جای بدنشان که می‌زدند مثل گوشت پخته، جدا می‌شد.

وی افزود: با توجه به این وضعیت تصمیم گرفتیم با ریسمان طوری اجساد را ببندیم که بدنشان از هم جدا نشود، با این کار موفق شدیم اجساد پخته شده حادثه دیدگان را از عمق چاهک خارج کرده و تحویل عوامل انتظامی دهیم.

مهندس جواد حجت پور سرپرست شهرک صنعتی سلفچگان نیز در تشریح جزییات این حادثه اظهار کرد: کارگران کشته شده که هر سه تبعه افغان بودند در یک کارخانه بازیافت پسماندهای روغنی و قیر مشغول فعالیت بودند که با افتادن یک گونی درون چاهک قیر با بی‌احتیاطی کامل اقدام به ورود به چاه و رفع مشکل کرده بودند، اما متاسفانه به دلیل گازهای متصاعد در چاه دچار گاز گرفتگی شده و به درون چاه سقوط کردند.

وی که از نزدیک شاهد ماجرای مرگ دلخراش سه کارگر تبعه افغان بود، در تشریح عملیات امداد و نجات، گفت: این کارگران خارجی باید مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی داشته باشند و با توجه به این که کارگران ایرانی معمولا حاضر نمی‌شوند کارهای سخت انجام بدهند، بیشتر اتباع خارجی برای انجام چنین کارهایی به کار گرفته می‌شوند.

مهندس ابراهیمی مدیر شهرک‌ها و نواحی صنعتی قم نیز با ابراز بی‌اطلاعی از جزییات این حادثه دلخراش به طور تلویحی کارفرما را در این حادثه مقصر دانست و افزود: کارفرما حتما باید صلاحیت کارگران را بررسی و تایید می‌کرد و نکات ایمنی و آموزشی را به آن‌ها متذکر می‌شد.

وی در عین حال تصریح کرد: اکثر قریب به اتفاق کارگران مشاغل سخت از قبیل حفاری و... در استان قم تبعه افغانستان هستند اما نکته‌ای که ضرورت دارد، مسئولان استان باید توجه کنند که به رغم وجود کارخانجات فراوان شیمیایی و خطرآفرین در شهرک صنعتی سلفچگان و وقوع حوادث وحشتناک از این‌دست، هنوز در این شهرک از وجود ایستگاه آتش‌نشانی و درمانگاه خبری نیست لذا خسارات فراوان جانی و مالی ناشی از حوادث را باید کارگران و کارخانه‌داران فعال شهرک صنعتی به جان بخرند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo