سران فتنه را محاکمه کنید
1388/06/10 ساعت 14:36

در سوریه آموزش‌های رزمی را فرا گرفتم و سر بریدن را آموزش دادم
مقامات عراقی پس از بالاگرفتن اختلافاتشان با سوریه، اعترافات ضبط شده یکی از رهبران ارشد سازمان القاعده را که گفته شده است بعد از فراگیری آموزش‌های رزمی در سوریه وارد عراق شده بود، پخش کردند.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از رجانیوز، محمد بن عبدالله الشمری خود را متولد 1980‏ در منطقه الاحساء عربستان سعودی و عضو سازمان القاعده معرفی کرد و در اعترافاتش گفت: از طریق سوریه و با کمک نیروهای اطلاعاتی سوری وارد عراق شده است.

این اعترافات در حالی پخش شد که برخی منابع خبری میانجی‌گری تهران میان بغداد و دمشق را از اهداف سفر روز شنبه متکی به عراق دانسته بودند اما پخش این اعترافات از سوی دولت عراق نشان داد که این دولت حداقل در حال حاضر تمایلی به این مسئله ندارد.

الشمری همچنین افزود: هنگامی که وارد سوریه شدم فردی به نام ابوالقعقاع با من دیدار کرد و مرا به اردوگاه شهر ساحلی لاذقیه در شمال غرب دمشق برد. من در آنجا آموزش‌های رزمی را در کنار دروس دینی فرا گرفتم.

وی گفت افرادی را از عربستان، لیبی، الجزایر، مغرب، تونس، یمن، کویت و سوری‌هایی که اردوگاه را اداره می کردند در آنجا دیده است.

این متهم اظهار داشت: بعد از پایان دوره آموزشی به همراه 3 نفر دیگر که عربستانی و لیبیایی و الجزایری بودند، از طریق منطقه بوکمال در شمال شرق سوریه وارد عراق شدم. مدتی در عراق سرگردان بودم و سرانجام در استان دیاله در شمال شرق بغداد اقامت کردم.

وی به مشارکت خود در عملیاتی که هدف آن ایجاد اختلال در اوضاع عراق و جنگ با شیعیان است، اعتراف کرد و گفت: از سوریه و عربستان کمک مالی برای جنگ در عراق دریافت می‌کردم.

این متهم همچنین اعتراف کرد که سر بریدن را آموزش داده است. وی تأکید کرد شخصاً در بریدن سر تعدادی از نیروهای پلیس در حضور جنگجویان مسلح با هدف آموزش دادن آن‌ها در خصوص نحوه سربریدن شرکت داشته است.

از سوی دیگر، سرلشگر قاسم عطا سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: اعترافات الشمری روشن است و تحقیقات درباره گروهی تروریستی که همراه وی بود، همچنان ادامه دارد.

این اعترافات در حکم ارائه مدرک به دمشق از طرف بغداد است که سوریه را به پناه دادن به افراد تحت تعقیب دولت عراق متهم کرده است.

بحران دیپلماتیک بین سوریه و عراق روز سه شنبه گذشته پس از آن اغاز شد که بغداد سفیر خود را از دمشق فراخواند و از سوریه خواست 2 تن از رهبران حزب غیرقانونی بعث را که در سوریه به سر می برند، به عراق تحویل دهد. بغداد این 2 نفر را به دست داشتن در انفجارهای خونین بغداد به ویژه انفجارهای نوزدهم ماه اوت جاری متهم کرده است.

سوریه در واکنش به این اقدام عراق تصمیم گرفت سفیر خود را از بغداد فرابخواند.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق روز شنبه گفت کشورش خواستار مهار کردن بحران با سوریه است ولی در عین حال قصد دارد از شورای امنیت سازمان ملل بخواهد دادگاه جنایی بین المللی برای محاکمه عاملان انفجارهای اخیر بغداد تشکیل دهد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo